JAK PEČOVAT O STROMEČEK



JAK SE STARAT O ŘEZANÝ STROMEČEK

a) Pokud nechcete stromeček rovnou instalovat, je důležité správně ho skladovat. Ideální místo pro skladování před štědrým dnem je chladné, bez přímého slunečního záření.

b) Seřízněte cca 2 cm kmínku, aby se uvolnily kapiláry, které dostávají vodu do celého stromu. Nikdy, a to ani ve chvíli instalace stromečku neloupejte kůru. V opačném případě ztratí svou schopnost přijímat vodu.

c) Stromeček pokropte vodou, neboť vláhu odebírá i jehličí a postavte ho do vody (může sahat až k prvním větvím). 

d) Ve chvíli, kdy nastane čas zdobení, umístěte stromeček co nejdále od topení do kvalitního a stabilního stojanu tak, aby se nemohl převrátit. (Ideální stojan je takový, kam můžete doplňovat vodu až k místě uchycení stromku. Stav vody je nutné průběžně kontrolovat a v případě potřeby doplňovat). Případně můžete stromeček osvěžit pomocí rozprašovače s vodou.

DŮLEŽITÉ: Podlahové topení je pro stromeček velký nepřítel. V případě, že jste vlastníkem podlahového topení, je na místě, alespoň snížit jeho teplotu.

JAK SE STARAT O STROMEČEK V KVĚTINÁČI

a) Poté, co jste si přinesli domů vánoční stromeček v květináči, je důležité myslet na jeho aklimatizaci. Před tím, než bude stromeček umístěn v interiéru, je důležité, aby byl alespoň 14 dní v "přechodové místnosti" která se nevytápí, ale je zde vyšší teplota než v exteriéru například zimní zahrada, chodba, garáž.

b) Během pobytu v interiéru stromeček nikdy neumisťujte do blízkosti radiátoru či krbu. Každý den kontrolujte vlhkost půdy a zalévejte dle potřeby. Pobyt v interiéru by neměl být delší než dva týdny.

c) Po Vánocích, nebo poté, co budete chtít stromeček "vyexpedovat" z interiéru je důležité ho opět aklimatizovat v přechodové místnosti.

d) Po aklimatizaci stromečku můžete stromeček ponechat v květináči a použít další rok. Je ale důležité chránit ho před vnějšími vlivy. Květináč obalte jutou, případně vložte do odkopané zeminy tak, aby byly chráněny kořeny stromku před mrazem.

e) V případě, že stromku začíná být květináč těsný, je nutné ho přesadit do většího květináče nebo v bezmrazých dnech přímo do zeminy, kde zmohutní a bude ozdobou zahrady.

DŮLEŽITÉ: Podlahové topení je pro stromeček velký nepřítel. V případě, že jste vlastníkem podlahového topení, je na místě, alespoň snížit jeho teplotu.

JAK SE STARAT O MINI STROMEČEK V BALÍČKU

a) Mini stromeček má kolem kořenů bal, který obsahuje všechny důležité živiny na jeden až dva roky. Z toho důvodu není potřeba stromeček hnojit.

b) Před tím, než bude stromeček zasazen do země nebo do květináče, (což by mělo být co nejdříve) je důležité hydratovat bal hlíny kolem kořenů (k tomu lze použít nádobu s rozprašovačem).

c) Ideální je stromeček skladovat v "přechodové místnosti" která se nevytápí ale je zde vyšší teplota než v exteriéru, například zimní zahrada, chodba, garáž.

d) Stromeček lze vsadit buď do květináče, nebo v bezmrazých dnech přímo do zeminy a to včetně balu hlíny, která je kolem kořenů. Dle potřeby a vnějších podmínek stromeček zaléváme.

e) Za cca 4 - 5 let můžeme strávit Vánoce u vzrostlého (dle druhu cca 1,7 m vysokého) vánočního stromečku, o který jsme sami pečovali.